Frankowiczu, nie zastanawiaj się dłużej czy masz szansę na unieważnienie kredytu w CHF – skontaktuj się z Kancelarią, My Ci pomożemy

Kredyty indeksowane i denominowane do CHF – jaki kredyt posiadasz?

Kredyt indeksowany to kredyt, którego wartość zostaje wyrażona w złotych. Kredyt wypłacany jest w złotych, a z chwilą jego wypłaty przez Bank, saldo zadłużenia kredytobiorcy zostaje przeliczone na CHF (franki szwajcarskie) wedle tzw. kursu kupna CHF. Nie ma w tym nic złego gdyby nie to, że kurs wyznaczany jest samodzielnie (arbitralnie) przez Bank, a nie w oparciu o obiektywny mierzalny miernik wartości. Kredyty indeksowane były udzielane przez m.in. Getin Bank, Millenium, mBank, Raiffeisen, GE Money Bank (BPH).

Kredyt denominowany to zaś kredyt, którego wysokość zostaje wyrażona co prawda w walucie obcej, ale kredytobiorcy zostaje wypłacana równowartość w złotych. Przeliczenie równowartości kredytu wyrażonego w walucie obcej na złote odbywa się po kursie kupna wyznaczanym przez Bank. Taki mechanizm oznacza, że kredytobiorca w chwili zawierania umowy nie wie, ile dokładnie otrzyma środków w złotych. Kredytów denominowanych udziały m.in. PKO BP, BPH, Deutsche Bank, Reiffeisen.

Zarówno kredyty denominowane jak i indeksowane do CHF udzielane przez Banki w Polsce były w większości wadliwe. Prowadziły bowiem do uzyskiwania dodatkowego nieuprawnionego wynagrodzenia, do którego nie miały prawa Banki. Zarówno sądy krajowe, jak i TSUE, potwierdziły, że nie jest możliwe zastąpienie nieuczciwych zapisów umownych przepisami dyspozytywnymi. Oznacza to, że wyeliminowanie klauzul abuzywnych w kredytach frankowych prowadzi do nieważności kredytu.

Pamiętaj jednak, że nie każdy kredyt frankowy jest wadliwy. Dlatego tak ważne jest, abyś był reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, który specjalizuje się w sprawach kredytów frankowych. Kancelaria posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC, które w razie jakiegokolwiek błędu chroni Klienta i jego sprawę.

Pomagamy większości osób, które zaciągnęły kredyt powiązane z CHF w latach 2004-2010, zarówno kredytobiorcom posiadającym kredyty indeksowane jak i denominowane do CHF.

Na czym polega unieważnienie kredytu frankowego?

Zgodnie z orzecznictwem TSUE, jeżeli sąd zgadza się z argumentacją frankowicza w przedmiocie wadliwości umowy, a frankowicz zdaje sobie sprawę z konsekwencji, sąd krajowy powinien unieważnić kredyt. Unieważniając kredyt frankowy sąd uznaje, że kredytu nie ma i nigdy nie było. Frankowicz nie ma więc kredytu, może wnioskować o wykreślenie hipoteki, zostaje wykreślony z BIK. Kredytobiorca i Bank muszą się jednak rozliczyć. Frankowicz musi oddać Bankowi kwotę udostępnionego kapitału, zaś Bank sumę świadczeń jaką kredytobiorca frankowy zapłacił w okresie trwającej umowy. Rozliczenie strony następuje w oparciu o tzw. teorię dwóch kondykcji.

Przedawnienie kredytu frankowego

Roszczenie kredytobiorców frankowych przedawniają się co do zasady z upływem 10 lat. Termin ten, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego rozpoczyna się od powzięcia wiedzy przez frankowicza o wadliwości umowy. Oznacza to, że kredyty frankowe z lat 2004-2010 nie są jeszcze przedawnione. Frankowicz może zatem żądać zwrotu wszystkich świadczeń spełnionych w całym okresie kredytowania.

Gdzie działamy?

Kancelaria prowadzi sprawy frankowe na terenie całego kraju, w tym w szczególności na terenie Szczecina, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Krakowa. Naszym celem jest pomóc osobom bez względu na miejsce zamieszkania, dlatego stwarzamy możliwość prowadzenia spraw zdalnie z wykorzystaniem technologii: telefonu, poczty elektronicznej oraz komunikatów typu Zoom, Skype, czy Temas.

Jak działamy?

Jeżeli chcesz skorzystać z Naszych usług, wystarczy skontaktować się z nami telefonicznie (tel. +48 517 211 078) lub mailowo (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) i umówić się na konsultację on-line lub osobistą. Celem ułatwienia komunikacji przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny formularz, który pozwoli Ci na sprawne przekazanie dokumentów do Kancelarii w celu analizy umowy.

Wynagrodzenie Kancelarii w sprawach frankowych

W sprawach frankowych prowadzonych przez Kancelarię na wynagradzanie składa się opłata stała za prowadzenie procesu frankowego w I oraz II instancji plus premia za sukces (success fee) po wygranym procesie.

Z jakimi opłatami wiąże się pozew frankowy?

Poza wynagrodzeniem Kancelarii, do koniecznych wydatków związanych z postępowaniem sądowym należy opłata od pozwu (1.000 zł), opłata skarbowa od pełnomocnictwa (17 zł) oraz inne koszty sądowe, których na ten moment nie da się określić.